Výzkum
Co z COT dat reálně funguje: jak si vede soudce, jestli síto appky (nůžky) má edge, a který COT group je kontra-signál.
Soudce v praxi
Živá bilance verdiktů soudce.
| Skupina | Verdiktů | Běží / čeká | Bez fillu | Uzavřeno | Úspěšnost | Součet R | Ø R |
|---|
Vzorek je zatím malý — pod 20 uzavřenými obchody v tieru jsou čísla spíš šum než důkaz. Smysl tabulky: za pár měsíců musí A vycházet líp než B a B líp než C, jinak tiery nic neznamenají.
Síto appky: mají nůžky edge?
47 trhů · 2011-11–2026-09 · fade spekulantů na extrému, 8 týdnů dopředu, jen nepřekrývající se události.
Samy o sobě slabě. Short strana (spekulanti natlačení long → short) je hod mincí. Long strana vydělává, ale většinu toho udělá růst trhů — obyčejný long bez COT dělá za 8 týdnů 52.7 % úspěšnost a +1.00 %. Čistší doklad je jen u FX (měny drift skoro nemají) a indexů; komodity, kovy, energie a dluhopisy edge nemají. Proto jsou nůžky jen síto, ne signál — a soudce teď u každého trhu vidí jeho historii nůžek.
Podle strany
| n | Úspěšnost | Ø výnos | t | |
|---|---|---|---|---|
| Všechny nůžky | 1993 | 50.9 % | +0.57 % | +2.05 |
| spec_short → long | 1124 | 52.3 % | +1.28 %(nad baseline +0.28) | +3.29 |
| spec_long → short | 875 | 49.3 % | -0.24 % | -0.60 |
Podle kategorie
| n | Úspěšnost | Ø výnos | t | |
|---|---|---|---|---|
| indices | 267 | 47.2 % | +2.47 % | +1.89 |
| fx | 464 | 54.1 % | +0.29 % | +1.58 |
| agriculture | 602 | 51.8 % | +0.51 % | +1.09 |
| crypto | 38 | 50.0 % | +2.32 % | +0.56 |
| metals | 232 | 49.1 % | +0.35 % | +0.56 |
| energy | 216 | 50.9 % | -0.45 % | -0.41 |
| rates | 174 | 47.1 % | -0.16 % | -1.06 |
Nůžky po trzích
Fade spekulantů, 8 týdnů. Seřazeno podle t; pod 30 událostmi je číslo jen orientační.
| Trh | n | Úspěšnost | Ø výnos | t |
|---|---|---|---|---|
| NZD | 44 | 65.9 % | +1.44 % | +2.52 |
| CAD | 40 | 67.5 % | +0.82 % | +2.23 |
| VIX | 52 | 69.2 % | +13.36 % | +2.14 |
| WHEAT | 49 | 61.2 % | +2.24 % | +1.83 |
| CHF | 34 | 61.8 % | +0.87 % | +1.67 |
| HOGS | 45 | 60.0 % | +3.96 % | +1.61 |
| US30 | 44 | 54.5 % | +1.22 % | +1.50 |
| PLATINUM | 39 | 53.8 % | +1.47 % | +1.31 |
| AUD | 53 | 64.1 % | +0.53 % | +1.24 |
| SOYMEAL | 48 | 56.3 % | +1.67 % | +1.08 |
| MXN | 61 | 44.3 % | +0.65 % | +0.97 |
| OIL | 45 | 57.8 % | +1.70 % | +0.97 |
| SUGAR | 65 | 44.6 % | +1.15 % | +0.90 |
| OJ | 43 | 58.1 % | +1.82 % | +0.81 |
| CATTLE | 46 | 54.4 % | +0.80 % | +0.72 |
| US500 | 21 | 47.6 % | +0.67 % | +0.60 |
| COTTON | 58 | 60.3 % | +0.69 % | +0.59 |
| ZAR | 15 | 53.3 % | +0.56 % | +0.55 |
| BTC | 22 | 40.9 % | +3.22 % | +0.53 |
| PALLADIUM | 62 | 48.4 % | +0.77 % | +0.46 |
| US2Y | 43 | 53.5 % | +0.04 % | +0.45 |
| SILVER | 41 | 53.7 % | +0.71 % | +0.43 |
| CORN | 38 | 52.6 % | +0.44 % | +0.22 |
| ETH | 16 | 62.5 % | +1.09 % | +0.20 |
| US2000 | 16 | 43.8 % | +0.41 % | +0.17 |
| JPY | 54 | 48.1 % | -0.00 % | 0.00 |
| TBOND | 28 | 42.9 % | -0.01 % | -0.02 |
| HEATOIL | 41 | 58.5 % | -0.23 % | -0.11 |
| BRENT | 39 | 38.5 % | -0.54 % | -0.18 |
| GBP | 38 | 52.6 % | -0.08 % | -0.18 |
| SOYOIL | 49 | 53.1 % | -0.29 % | -0.23 |
| NIKKEI | 9 | 44.4 % | -0.47 % | -0.27 |
| COPPER | 50 | 48.0 % | -0.39 % | -0.36 |
| GASOLINE | 44 | 50.0 % | -1.25 % | -0.42 |
| MSCIEM | 48 | 37.5 % | -0.48 % | -0.50 |
| DXY | 44 | 50.0 % | -0.29 % | -0.70 |
| COCOA | 54 | 48.1 % | -1.57 % | -0.75 |
| BRL | 43 | 51.2 % | -0.79 % | -0.77 |
| NATGAS | 47 | 48.9 % | -1.89 % | -0.80 |
| GOLD | 40 | 42.5 % | -0.81 % | -0.87 |
| EUR | 38 | 39.5 % | -0.43 % | -0.90 |
| MSCIEAFE | 34 | 32.4 % | -1.01 % | -1.00 |
| US100 | 43 | 37.2 % | -1.13 % | -1.06 |
| TNOTE | 42 | 47.6 % | -0.37 % | -1.11 |
| US5Y | 61 | 44.3 % | -0.24 % | -1.25 |
| SOYBEANS | 43 | 41.9 % | -1.72 % | -1.29 |
| COFFEE | 64 | 37.5 % | -2.15 % | -1.57 |
Komodity: COT směr neurčuje
21 komodit, Legacy COT 2010–2026, 8 týdnů dopředu, jen nepřekrývající se události.
| Hypotéza | n | Úspěšnost | Ø výnos | t |
|---|---|---|---|---|
| fade Non-Commercials (spekulanti) | 1073 | 52.1 % | +0.48 % | 1.34 |
| follow Commercials (původní model) | 1075 | 51.4 % | +0.30 % | 0.82 |
| fade Retail | 1017 | 51.2 % | -0.12 % | -0.28 |
| nůžky Non-Comm × Retail | 207 | 44.4 % | -0.66 % | -0.77 |
Žádná skupina nepřekročí |t| > 2 a ze 48 testovaných kombinací (skupina × práh × horizont) vyšly „významně“ jen 2 — přesně tolik, kolik dá čistý šum. Proto mechanická formule komodity neobchoduje; u komodit rozhoduje soudce nad zónou, sezónností a order flow a COT bere jen jako kontext.
FX a indexy: který COT group je kontra-signál (studie 7/2026)
12 trhů · 2012–2025 · 9 315 COT reportů · 24 345 událostí
Verdikt
Leveraged Funds jsou nejsilnější kontra-signál. Non-reportables ve FX nemají edge.
- Leveraged Funds fade drží hit-rate ~55 % konzistentně přes 4/8/12 týdnů.
- Non-reportables ≈ hod mincí (HR ~51 %), Asset Managers rovněž bez edge.
- Nejsilnější v indexech (HR 61 % @8t, US100 68 %) a komoditních měnách.
Forward horizont
Decilový gradient COT Indexu (horizont 8t)
Když je skupina crowded (vysoký COT Index), jde forward výnos dolů → kontrariánský vztah. Lev má nejzřetelnější sklon.
Hit-rate dle skupiny × horizont
Úspěšnost fade obchodu (proti extrému COT Indexu), poolováno přes 12 trhů. Čára 50 % = náhoda.
FX vs indexy (horizont 8t)
Leveraged fade je silný v indexech (HR ~61 %), slabý v čistém FX. Non-reportables a Asset Managers netáhnou.
Citlivost na práh extrému (horizont 8t)
Přísnější práh (>90) = méně, ale kvalitnějších signálů. U Lev roste hit-rate s přísností (robustní), Non-reportables degradují.
Kumulativní fade výnos (ilustrace konzistence)
Kumulativní součet 8t fade výnosů přes extrémní události, 2012–2025. Lev křivka roste nejstrměji = signál mířil nejkonzistentněji správně.
Součet překrývajících se fade výnosů, ne reálná equity ani backtest účtu — ukazuje jen, jak konzistentně signál mířil správně. Bez poplatků, in-sample.
Rozdělení fade výnosů na extrémech (8t)
Histogram 8t fade výnosů na extrémech. U Lev převažuje pravá (zisková) strana od nuly — rozdělení je posunuté do plusu.
Asymetrie směru (horizont 8t)
Průměrný výnos fade obchodu podle strany extrému. Leveraged fade vydělává jen na crowded-short straně, na crowded-long ne.
Korelační heatmapa (COT Index vs 8t výnos)
Pearson korelace per trh × skupina. Záporná = dav (fadeuj), kladná = momentum (nefadeuj). EUR/JPY svítí zeleně = momentum, nefadeovat.
| Trh | Leveraged Funds | Non-reportables | Asset Managers |
|---|---|---|---|
| CADFX | -0.22 | -0.06 | -0.21 |
| GBPFX | -0.15 | -0.04 | -0.03 |
| AUDFX | -0.11 | -0.07 | +0.07 |
| CHFFX | -0.10 | -0.16 | -0.21 |
| NZDFX | -0.10 | -0.09 | -0.12 |
| US30IDX | -0.06 | -0.05 | -0.09 |
| US100IDX | -0.04 | +0.09 | -0.00 |
| US2000IDX | -0.01 | -0.16 | -0.18 |
| DXYFX | +0.01 | +0.16 | +0.10 |
| US500IDX | +0.03 | +0.12 | -0.07 |
| JPYFX | +0.12 | +0.19 | -0.03 |
| EURFX | +0.14 | +0.13 | +0.02 |
Hit-rate po trzích
Fade úspěšnost každé skupiny na 12 trzích, seřazeno dle Leveraged HR. Zelená > 55 %, červená < 50 %. EUR a JPY jsou momentum.
| Trh | Lev HR | NonRept HR | AssetMgr HR |
|---|---|---|---|
| CAD | 68.9 % | 53.2 % | 65.5 % |
| US100 | 68.5 % | 50.4 % | 41.7 % |
| AUD | 62.2 % | 58.1 % | 46.1 % |
| US30 | 60.8 % | 55.0 % | 40.6 % |
| NZD | 57.9 % | 50.6 % | 58.7 % |
| US2000 | 57.1 % | 65.6 % | 52.1 % |
| DXY | 53.6 % | 47.9 % | 48.7 % |
| US500 | 51.8 % | 52.0 % | 40.7 % |
| CHF | 50.5 % | 60.5 % | 61.6 % |
| GBP | 48.0 % | 50.4 % | 49.8 % |
| JPYmomentum | 44.5 % | 43.1 % | 46.0 % |
| EURmomentum | 42.7 % | 40.4 % | 52.8 % |
Nezkreslené t-staty
Nepřekrývající se události — poctivá inference. Jen Leveraged fade si drží t > 2 (na 4t a 12t), zbytek je šum.
| Skupina | Horizont | n | μ výnos | Hit-rate | t |
|---|---|---|---|---|---|
| Leveraged Funds | 4t | 754 | 0.30 % | 55.3 % | 2.43 |
| Leveraged Funds | 8t | 470 | 0.30 % | 54.3 % | 1.37 |
| Leveraged Funds | 12t | 353 | 0.68 % | 55.2 % | 2.19 |
| Non-reportables | 4t | 867 | 0.04 % | 52.0 % | 0.40 |
| Non-reportables | 8t | 523 | -0.08 % | 50.3 % | -0.40 |
| Non-reportables | 12t | 394 | -0.02 % | 51.5 % | -0.06 |
| Asset Managers | 4t | 966 | -0.03 % | 49.0 % | -0.33 |
| Asset Managers | 8t | 557 | 0.09 % | 49.4 % | 0.45 |
| Asset Managers | 12t | 408 | 0.03 % | 49.3 % | 0.12 |
Metodika
Jak studie vznikla — od surových CFTC reportů k fade signálu. Reprodukovatelné vzorce níže.
- 1Data. CFTC Traders in Financial Futures (TFF) 2010–2025 + týdenní ceny z Yahoo Finance, 12 trhů (8 FX, 4 indexy).
- 2COT Index. Net pozice každé skupiny normalizovaná na škálu 0–100 přes rolující okno 156 týdnů (3 roky).
- 3Extrémy. Signál vzniká na COT Indexu > 80 (crowded long) nebo < 20 (crowded short).
- 4Forward returny. Měřen výnos 4, 8 a 12 týdnů dopředu od extrému.
- 5Fade. Obchod proti extrému (crowded long → short, crowded short → long), poolováno přes všech 12 trhů.
(net − min₁₅₆ₜ) / (max₁₅₆ₜ − min₁₅₆ₜ) × 100r_H = P(t+H) / P(t) − 1fade = −sign(extrém) · r_Hprůměr r_H v pásmu COT Indexu (0–10, …, 90–100)Poctivé caveaty
Toto je směrový empirický důkaz, ne dogma. Co studii oslabuje:
- Překrývající se okna nafukují signifikanci (autokorelace reziduí ACF₁ = 0,75) — poolované t-staty jsou optimistické.
- Po korekci na nepřekrývající se události edge NENÍ formálně signifikantní na p < 0,05 (nonOverlap t ≈ 1,4–2,4).
- In-sample od roku 2012, bez transakčních poplatků a spreadu — reálný net výnos bude nižší.
- EUR a JPY se chovají momentum — fade je tam ztrátový, do signálu nepatří.
- Malý vzorek u indexů a exotických trhů (US2000) — jednotlivá HR čísla ber s rezervou.
Co z toho plyne pro appku
Co už je zapracované a co zůstává otevřené.
- FX a indexy: mechanická formule fadeuje Leveraged Funds (model v4) — nejsilnější kontra-signál ze studie.
- Komodity mechanicky neobchoduje — COT tam směr neurčuje; rozhoduje soudce nad zónou, sezónností a order flow.
- Nůžky jsou jen síto, ne signál: soudce dostává u každého trhu jeho historii nůžek (n, úspěšnost, t) a srovnání s obyčejným longem.
- „Obchod“ bez COT opory kód automaticky sníží na „Počkat“; slabé teze (tier C) se ve VSTUP neukazují.
- Short strana nůžek (spekulanti natlačení long) historicky edge nemá — shorty chtějí silnější konfluenci než longy.
- EUR a JPY se chovají momentum, ne mean-reversion (fade tam prodělává) — kandidáti na vyřazení z fade logiky.
- Bilance soudce po tierech potřebuje ~20+ uzavřených obchodů na tier, než půjde říct, jestli A > B > C.